Rozpoczęliśmy realizację "Projektu Kultura"!


Z końcem wakacji mieszkańcy naszej gminy rozpoczęli prace nad realizacją swoich inicjatyw zgłoszonych w ramach „Projektu Kultura” realizowanego w ramach Programu Dom Kultury+ Inicjatywy lokalne 2015.
Poniżej można przeczytać pierwsze informacje o realizowanych inicjatywach.

...........................................................................................................................

1. Rower, żaglówka, kajak, wędrówka – co jest Twoją Pasją? – złożony przez Mdm „Młodzi dla Młodych”

Pierwsza Łomiankowska Gra Terenowa już za nami! Dzięki wsparciu Centrum Kultury w Łomiankach udało nam się (absolwentom i uczestnikom Koła Turystycznego działającego przy Gimnazjum w Dziekanowie Leśnym) zrealizować nasze marzenie – zainteresować turystyką jak największą grupę gimnazjalistów.

[obrazek]

Wnioskując z przebiegu samej gry, licznych podziękowań oraz pytań o kolejną edycję sądzimy, że nam się udało. Uczestnicy stanęli przed nie lada wyzwaniem. Czekało na nich sześć punktów szkoleniowych z różnych dziedzin turystyki i kultury rozrzuconych po pięknych, aczkolwiek nieznanych terenach gminy.

[obrazek]

Wymagający, ale przesympatyczni opiekunowie sprawdzali po drodze wiedzę swoich podopiecznych z zakresu posługiwania się mapą i kompasem, niejednokrotnie nadkładając drogi jeśli ich grupa uparła się na obranie innego szlaku. Każdy mógł znaleźć coś dla siebie.

[obrazek]

Prowadziliśmy szkolenia żeglarskie, kajakarskie, rowerowe, survivalowe, kurs pierwszej pomocy oraz warsztaty kreatywnego spędzania wolnego czasu. Sobotę zakończyliśmy ogniskiem w Wilczeńcu, gdzie śpiewom przy dźwiękach gitary i zapachu smażonej w ogniu kiełbaski nie było końca.

[obrazek]

[obrazek]

Oficjalne zakończenie odbyło się w Stajni Lider, gdzie wyłoniliśmy zwycięzcę konkursu, rozdaliśmy nagrody, pamiątki, informatory kulturalno-turystyczne oraz miło spędziliśmy czas przy grillu. Jesteśmy niezwykle dumni z naszych podopiecznych, którzy w ten weekend wykazali się niezwykłą kreatywnością, hartem ducha, wytrzymałością fizyczną i cierpliwością, a ich zaangażowania nie zdołała zmniejszyć nawet kiepska pogoda.

[obrazek]

Mamy nadzieję, że nasza gra nie będzie pierwszym i ostatnim tego typu wydarzeniem w naszej gminie wobec czego zapewniamy, że jeśli będzie taka potrzeba chętnie zajmiemy się organizacją. Czy stworzymy nową tradycję łomiankowskich gier terenowych? To zależy tylko od Was, Drodzy Gimnazjaliści.
Anna Hertmanowska

Słów kilka od uczestników:
„Świetnie się bawiłam. Klimat był niesamowity – czułam się bardzo swobodnie. Opiekunowie i wolontariusze byli bardzo przyjaźni. Poznałam wiele fajnych osób i przekonałam się, że dzień bez telefonu może być udany. Do tej pory nie wiedziałam, że w Łomiankach jest tyle atrakcji. Bardzo mi się podobało i chciałabym aby taka gra się powtórzyła.”
Melania Żukowska

„Zostałem przydzielony do grupy 3 ze znajomymi. Naszymi liderami byli Michał i Ewa. Nasza grupa była najlepsza! Na 140 punktów w konkursie zdobyliśmy 133. Brane pod uwagę były: nazwa i motto grupy, piosenka oraz punkty otrzymane na poszczególnych szkoleniach. Jestem bardzo zadowolony, że postanowiłem wybrać się na tę grę.”
Marcin Radzikowski

„To była naprawdę fantastyczna impreza i mam nadzieję, że kiedyś to powtórzymy.”
Gabi Belka

[obrazek]

................................................................................................................................

2. „Tacy jesteśmy” – społeczność Łomianek oczami młodych  – złożony przez Agnieszkę Rekosz-Barylak[obrazek]
[obrazek]

11.09.2015 w Centrum Kultury odbyło się spotkanie organizacyjne z młodzieżą gimnazjalną i licealną, która w ramach projektu " Tacy jesteśmy. Społeczność Łomianek oczami młodych" będzie uczestniczyła w warsztatach filmowych, w zespołach realizacyjnych nagra reportaż lub film dokumentalny oraz weźmie udział w uroczystej gali i festiwalu filmów młodzieżowych w Łomiankach.

[obrazek]

Rozpoczęliśmy także realizację drugiego etapu projektu "Tacy jesteśmy. Społeczność Łomianek oczami młodych". Na warsztatach odbywających się w Centrum Kultury, młodzież gimnazjalna i licealna poznaje tajniki prawdziwej sztuki filmowej.

[obrazek]

[obrazek]

....................................................................................................................


3. Spektakl taneczny – teatr tańca – złożony przez Michała Kwiatkowskiego

Szanowni Państwo
Happy Dance Studio jest partnerem projektu realizowanego w ramach Programu Inicjatyw lokalnych „Projekt Kultura”. Głównym organizatorem przedsięwzięcia jest Centrum Kultury w Łomiankach. Założenie jest takie, że program będzie trwał od początku września do końca października 2015r i zakończy się spektaklem tanecznym na scenie widowiskowej  CK.
W projekt angażujemy głównie gimnazjalistów z grup tanecznych z CK. Wszystkim uczestnikom z grup młodzieżowych zaproponowaliśmy udział w zajęciach, nie ma  castingów ani żadnej selekcji. Do projektu mogą się też zgłaszać nastolatki nie uczęszczające do tej pory na zajęcia taneczne/ można zaprosić swoje nietańczące jeszcze koleżanki i kolegów/. Program obejmie także naukę tańca od podstaw.

Młodzież w wieku gimnazjalnym przechodzi trudny okres dojrzewania i potrzebuje pozytywnych przykładów i wzorców. Jeśli weźmie udział w przedsięwzięciu, które sama po części stworzy i wykreuje tym mocniejszy będzie bodziec do kształtowania akceptacji wśród rówieśników. Uczestnikom zostanie postawiony na początku cel- przygotowanie spektaklu tanecznego na podstawie scenariusza. Będą oni mogli kreować swoje pomysły poprzez tworzenie własnych „scenek” i „partii solowych” w ramach scenariusza. Te wszystkie działania pobudzą kreatywność i wyobraźnię gimnazjalistów.

[obrazek]

Osoby zaangażowane w projekt z  Happy Dance Studio:
Zuzanna Kwiatkowska prowadzi w Centrum Kultury w Łomiankach zajęcia taneczne dla dzieci młodzieży i dorosłych w ramach swojego studia tańca Happy Dance Studio. Studio jest otwarte na wszystkich, nie robi selekcji, każdy może tańczyć niezależnie od predyspozycji, wyglądu, tuszy czy umiejętności. W ten sposób promujemy pozytywne wzorce: akceptację, empatię i zrozumienie. W projekt zaangażowane zostaną również choreografowie z CK miedzy innymi Monika Gęborys specjalizująca się w tańcu street dance: Hip-Hop, House, Dancehall,  Natalia Zduńska od technik jazz, modern jazz, Hip-Hop. oraz Zuzanna Kwiatkowska, taniec towarzyski, taniec nowoczesny, która również zadeklarowała wolontariat  w reżyserii  spektaklu. Ponadto Magdalena Modlibowska,  mama jednej z tancerek, profesjonalna charakteryzatorka na co dzień pracującą z aktorami i artystami, pomoże nam w charakteryzacji. Scenariusz został napisany przez scenopisarza i copywritera, Urszulę Ginalską.  Nad całością organizacji będzie czuwać Karolina Stanisławska.

[obrazek]

Poprzez ten projekt chcemy zintegrować grupę młodzieży ok 15-30 osób, głównie gimnazjalistów, wzmocnić pozytywne zachowania w grupie, odciągnąć młodzież od komputerów, smartfonów. Pierwszeństwo będą mieć gimnazjaliści, a następnie zdecyduje kolejność zgłoszeń.  Część zadań tanecznych będziemy realizować na naszych stałych zajęciach tanecznych w CK w tygodniu. Nasze doświadczenia wskazują, że młodzież gimnazjalna ma zajęty czas po lekcjach w tygodniu, zatem poprowadzimy zajęcia i próby w soboty w godz. 11-13 lub 12-14, gdzie skupimy się na pracy ze scenariuszem spektaklu.

[obrazek]

Nabór uczestników do projektu obywa się poprzez młodzieżowe zespoły taneczne działające w CK jak również poprzez informacje na stronach www CK i portalu Łomianki. 

Udział w projekcie jest bezpłatny, ewentualne drobne wydatki dotyczyć będą np. kosztu kosmetyków do makijażu na spektakl końcowy tak jak to miało miejsce przy konkursie „Kulturomaniak”.W razie pytań i chęci zgłoszenia swojego udziału prosimy o telefon do Pani Karoliny Stanisławskiej tel. 695-200-532 lub zgłoszenie na lekcji do instruktora lub na mail happydancestudio@wp.pl

.................................................................................................................................

4. „Buraków – wczoraj i dziś. Wystawa fotografii i spotkanie mieszkańców Osiedla”
 
– złożony przez Grupę nieformalną „Dom Spotkań Sąsiedzkich w Burakowie”

[obrazek]

.................................................................................................................................5. „Podróż z tańcem” przez kraje Unii Europejskiej – dla Seniorów z Łomianek – złożony przez Grupę Roztańczonych Seniorów Łomianek

„Podróż z tańcem” przez kraje Unii Europejskiej to inicjatywa skierowana do Seniorów z Łomianek Zajęcia wystartowały w środę 19 sierpnia i będą trwały do końca października 2015r. w Centrum Kultury w Łomiankach i obejmą taneczną podróż przez kraje Unii Europejskiej tzn. warsztaty taneczne składające się z nauki tańców: greckich, włoskich, hiszpańskich, romskich – cygańskich. Projekt ma za zadanie integrację środowiska oraz rozwój zainteresowań uczestników. Wpisuje się również w program społeczny mający na celu aktywizację seniorów. Taniec połączony z nauką nowych nieznanych form ruchu wpływa na  utrzymanie dobrego, ogólnego stanu zdrowia, kondycji fizycznej i samopoczucia, a efektem zajęć będzie także znalezienie wspólnej formuły - tańca na  spędzenie czasu w gronie przyjaciół. Na zakończenie warsztatów – wyprawa do Teatru Wielkiego na spektakl baletowy „Casanova w Warszawie”. Zapraszamy Seniorów z Łomianek do udziału w projekcie.

[obrazek]

Informacje, zapisy:  Ewa Stanisławska tel. 604 461 411
O prowadzącym:
Mgr Ewa Stanisławska, prowadzi w czasie trwania roku szkolnego zajęcia taneczne z seniorami  w Klubie „Piaski” jak również zajęcia taneczne dla seniorów, dzieci i młodzieży i dorosłych na Bielanach, w Gminie Łomianki oraz w ramach zajęć UTW w Ożarowie Mazowieckim.  Wykształcenie zawodowe w zakresie tańca – Państwowa Szkoła Baletowa w Warszawie, ul. Moliera, Wydział Pedagogiczny; Wykształcenie Wyższe Pedagogiczne – Akademia Wychowania Fizycznego w Warszawie; Taniec Towarzyski w okresie studiów na uczelni jako para turniejowa; 30 letnia praktyka zawodowa w różnych grupach wiekowych: od przedszkolaków do Uniwersytetów Trzeciego Wieku; specjalista w zakresie tańca z dziećmi i młodzieżą upośledzoną umysłowo (15 letnie doświadczenie w prowadzeniu terapeutycznych zajęć tanecznych); specjalista w pracy z seniorami.

.............................................................................................................................

[obrazek]
Archiwum wydarzeń poprzedzających realizację projektów:

Do góry

Copyright (C) 2017 CK Lomianki