Noc Muzeów: "NOVECENTO" - monodram Mateusza Olszewskiego
14 maja 2016 godz. 21.00
Wstęp wolny
Centrum Kultury w Łomiankach, ul. Wiejska 12a

W tym roku po raz pierwszy nasza instytucja dołšczyła do ogólnopolskiej akcji "Noc Muzeów". Wychodzimy naprzeciw potrzebom osób, które na co dzień nie majš czasu skorzystać z naszej oferty. Centrum Kultury w Łomiankach co prawda muzeum nie jest, ale… ponieważ w naszej gminie nie ma placówki muzealnej, to właœnie do Centrum Kultury trafiajš znaleziska archeologiczne z terenu Łomianek. Przechowujemy je z myœlš o przyszłoœci. Po trosze jesteœmy zatem również muzeum, także jeœli chodzi o prowadzonš przez nas działalnoœć wystawienniczš. W ostatnich latach goœciły u nas wystawy i odczyty historyczne poœwięcone Rotmistrzowi Witoldowi Pileckiemu, Żołnierzom Wyklętym, Henrykowi Sienkiewiczowi. Współtworzyliœmy wystawę prezentujšcš zwišzki œw. Jana Pawła II z Łomiankami i wystawę poœwięconš historii osiedla Buraków-Wrzosów.

Mamy nadzieję, że tegoroczna edycja "Nocy Muzeów" spotka się z Państwa entuzjastycznym przyjęciem i będzie okazjš do wspaniałej zabawy i zapoznania się z naszym Centrum Kultury oraz wzięcia udziału w zajęciach pokazowych prowadzonych przez naszych instruktorów. Tej nocy odbędzie się także premiera filmu animowanego zrealizowanego w ramach warsztatów "Poklatkowo w Łomiankach" prowadzonych przez Magdę Bryll i Martę Stróżyckš. Jednš z głównych atrakcji tej nocy będzie znakomity monodram "NOVECENTO" w wykonaniu Mateusza Olszewskiego. Na miłoœników malarstwa i rzeŸby tego dnia będzie czekała wspaniała wystawa prac Joanny Roszkowskiej.

[obrazek]

Serdecznie zapraszamy na monodram Mateusza Olszewskiego.  Artysta jest absolwentem PWSFTvIT w Łodzi, a obecnie jest studentem III-go roku reżyserii na Akademii Teatralnej. Monodram “Novecento”, na podst. Alessandro Baricco, można oglšdać w Teatrze Szwalnia w Łodzi oraz na festiwalach w Polsce i za granicš. Spektakl był wielokrotnie nagradzany (10 nagród na 8 festiwalach).

[obrazek]
 
„Novecento nigdy nie zszedł ze statku, na tym statku się urodził i tu został. Przez dwadzieœcia siedem lat nie postawił nogi na lšdzie(…) Mówili też, że gra jakšœ nieistniejšcš muzykꅔ

Wspaniała opowieœć włoskiego pisarza Alessandro Baricco, o genialnym pianiœcie-samouku, przywoływana przez najbliższego przyjaciela – muzyka z okrętowego bandu. W przestrzeni ograniczonej burtami statku znajdzie się miejsce dla pasji, muzyki, przyjaŸni i marzeń. Odsłania się œwiat bohatera niezwykłego, którego talent muzyczny jest prawie magiczny. Co się jednak dzieje, gdy życie stawia przed nim swoje twarde wymagania? Czy podejmie on próbę zanurzenia się czy dalej będzie pływał po powierzchni, zarówno oceanu, jak i życia?


Fragmenty recenzji "NOVECENTO"
„Mateusz zaskoczył prostotš i wdziękiem wykonania, umiejętnoœciš wykorzystania choćby zwykłego wózka do przewozu dekoracji, który bywał i barkiem, i fortepianem albo pudełka tekturowego, które stawało się całym œwiatem. Praca aktora z przedmiotami, jego wynalazczoœć w traktowaniu rekwizytów zasługujš na najwyższe uznanie. Nawišzał do samej idei heroicznego modelu tja, który wszystko mieœci w walizce, czyli potrzebuje niewiele, żeby stworzyć wielki œwiat".
Tomasz Miłkowski, „99. Pofestiwalowe zapiski z Wrocławskich Spotkań z Teatrem Jednego Aktora"

„Zderzyłem się z czymœ, co zapowiadało tylko doœć banalnš, choć atrakcyjnie zapowiadajšcš się historię, opowiadanš przez młodego człowieka. Ów młody człowiek szybko „kupił” widzów – swobodnie prowadzonš narracjš, œwietnie granymi na saksofonie standardami jazzowymi. Im dłużej go jednak słuchałem, tym bardziej uwyraŸniał się kreacyjny wymiar spotkania. (…) Cenię zawsze aktorstwo skromne, czyli wolne od pokus popisu, ale też wolne od oczywistych rozwišzań. (…) Urzeka mnie umiejętnoœć stwarzania klimatu, który jednoczy aktora i nas, widzów. Wtedy nawet prosta historia (w tym przypadku œwietnie skomponowana, bo zaskakujšca zmianš tonacji i zakończeniem) zyskuje głębie i prawdę. 17 lat temu takie dokonanie było dziełem Janusza Stolarskiego w spektaklu „Zemsta czerwonych bucików”. W tym roku był dla mnie takim odkryciem Mateusz Olszewski."
Lech Œliwonik,  „99. Pofestiwalowe zapiski z Wrocławskich Spotkań z Teatrem Jednego Aktora"
   
„I chyba najpiękniejsze przedstawienie, bo człowieka [Mateusz Olszewski], który umie opowiadać i umie z tego opowiadania zbudować walor. A że jeszcze Pan Bóg dał talent muzyczny i nie poskšpił wyobraŸni, to stworzył coœ naprawdę pięknego.”
Jan Zdziarski, „99. Pofestiwalowe zapiski z Wrocławskich Spotkań z Teatrem Jednego Aktora”
   
„Zauroczył mnie Mateusz Olszewski – sam utalentowany, stawał się talentem. Lubię, gdy aktor na scenie nie jest dla siebie, a otwarty na widza.”
Łarysa Kadrowa, „99. Pofestiwalowe zapiski z Wrocławskich Spotkań z Teatrem Jednego Aktora”Nagrody dla NOVECENTO:
- I nagroda na 41. Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Jednego Aktora (Wrocław 2012)
- Nagroda Wiesława Gerasa na I Warmińskich Spotkaniach Teatrów Jednego Aktora (Olsztyn 2013)
- I nagroda na Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Niezależnych (Ostrów Wlkp. 2013) oraz nagroda specjalna za adaptację
- GRAND PRIX na I Ogólnopolskim Festiwalu Teatralnym WrzAWA (Warszawa 2013)
- Nagroda ZASPu na Toruńskich Spotkaniach Teatrów Jednego Aktora (2013)
- nagroda na IV festiwalu Monoblok (Gdańsk 2013)
- nagroda na festiwalu ródła pamięci. Grotowski – Kantor – Szajna (Rzeszów 2013)
- Główna nagroda na 2. Koszalińskich Dniach Monodramu – Debiuty (2014) oraz Strzała północy za debiut aktorski w monodramie na tym samym festiwalu

[obrazek]

Do góry

Copyright (C) 2018 CK Lomianki