Kalendarz Wydarzeń
Kalendarz wydarzeń
Muzykalia - wystawa
"PAMIĄTKI PO DAWNYCH KULTURACH MUZYCZNYCH POLSKI, EUROPY, AZJI I AFRYKI".
Po wystawie oprowadzi sam autor, a towarzyszyć temu będzie koncert w niezwykłym klimacie Muzyki przeszłości:
autor wystawy - Paweł Hruszwicki
Dyrygent chóralny, śpiewak, pedagog muzyczny, organizator koncertów, kolekcjoner muzykaliów;
Absolwent Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie. Ukończył z wyróżnieniem wydział Wokalno-Aktorski. Uczestniczył w wielu kursach mistrzowskich i seminariach w dziedzinach: dyrygowania, śpiewu, pedagogiki (Niemcy- Weimar , Stuttgart, Węgry- Kecskemet, Wielka Brytania -Ogham, Leicester , Holandia-Utrecht,..). Występował jako solista( baryton) w koncertach organizowanych przez Filharmonię Narodowa ,Krajowe Biuro Koncertowe, Warszawskie Towarzystwo Muzyczne i inne. Jest założycielem i dyrygentem uznanego Ekumenicznego Chóru Kameralnego w przy Kościele Ewangelicko-Reformowanym Warszawie, z którym dał ponad 600 koncertów w Polsce i Europie , wykonuje kompozycje ponad 90 kompozytorów. Chór jest laureatem kilku konkursów m. innymi -Grand Prix w I Konkursie Pieśni Pasyjnej w Bydgoszczy. Zespół jest Polskim reprezentantem Międzynarodowego Stowarzyszenia Pedagogiki Zoltana Kodaly’a.
Paweł Hruszwicki jest nauczycielem Miejskiej Szkoły Artystycznej im. K. R. Domagały w Mińsku Mazowieckim. W 1990 roku wprowadził w Polsce nowy program nauczania śpiewu solowego i zespołowego –pod nazwa Klasa Kameralistyki Wokalnej. Kształciło się w niej wielu aktywnych amatorsko i zawodowo muzyków. Jest założycielem i dyrektorem artystycznym ogólnopolskiego Festiwalu Psalmów w Warszawie, na którym występują zespoły reprezentujące różne tradycje religijne i muzyczne. Jest członkiem: Polskiego Stowarzyszenia Pedagogów Śpiewu,
Federacji Chórów Kościelnych ”Caecylianum”, oraz prezesem Oddziału Warszawskiego Polskiego Związku Chórów i Orkiestr .
O kolekcji Muzykaliów wypowiada się tak:
„Moja kolekcja muzyczna powstawała na przestrzeni ponad 50 lat. Powstawała z zamiłowania do wszelkich przejawów życia muzycznego; z fascynacji do napotkanych przeze mnie starych instrumentów i ciekawych muzykaliów.
Zbieram przygodnie zakupione albo podarowane mi instrumenty, a także różnego rodzaju starodruki muzyczne - nuty, książki, kancjonały, kantyczki. Kolekcjonuję: kamertony, pocztówki, reprodukcje obrazów, … Nigdy ich nie reperowałem, ani nie poddawałem renowacji uważając, że wartość tego zbioru tkwi w jego autentyzmie. Zresztą, oryginalne brzmienie starych instrumentów jest już najczęściej nie do odtworzenia. Mają one w sobie zawartą tajemnicę muzyki którą na nich wykonywano, w niepowtarzalnym kontekście społecznym .
Muzykalia te wykorzystuję niekiedy w swojej pracy artystycznej, ponieważ wykonuję muzykę z różnych okresów . Przygotowując koncerty sięgam do oryginalnych nut, podręczników muzycznych,
starając się tworzyć żywy kontekst dla swoich eksponatów, zapraszam muzyków ,muzykantów i ludzi
zainteresowanych spuścizną muzyczną przeszłości.”
Lokalizacja
Wiejska 12a
05-092 Łomianki
e-mail ck@kultura.lomianki.pl
Tel. 22 751 35 02 http://kultura.lomianki.pl