Kalendarz Wydarzeń
Kalendarz wydarzeń
Koncert Chopinowski || Łomiankowski Festiwal Muzyki Polskiej
Andrzej Wierciński ukończył z wyróżnieniem studia w klasie fortepianu prof. Wojciecha Świtały w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach (czerwiec, 2019). Kształcił się również na Uniwersytecie Mozarteum w Salzburgu pod kierunkiem prof. Pavla Gililova (2020).
Jest laureatem głównych nagród wielu ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów pianistycznych m.in.:
- Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie
(1 nagroda, 2015),
- Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego w Saint-Priest we Francji (1 nagroda
oraz nagrody pozaregulaminowe - w tym kontrakt płytowy z wytwórnią KNS Classical
oraz tournee koncertowe po krajach europejskich, 2019),
- Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego w Hong Kongu (3 nagroda, 2019),
- Międzynarodowego Konkursu Muzycznego w Berlinie (srebrny medal, 2019),
- Międzynarodowego Konkursu Muzycznego we Wiedniu (złoty medal, 2019),
- Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego “Masters Neapolitan Piano Competition” w Neapolu (1 nagroda oraz inne znaczące nagrody, takie jak kontrakt z wytwórnią płytową z Chinach, koncerty w Danii, Chinach i Włoszech i możliwość współpracy z Orkiestrą Rzymską, 2018),
- Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Budapeszcie (1 nagroda, 2014),
- Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina „Golden Ring” w Słowenii (I nagroda, 2014).
Andrzej Wierciński jest laureatem Stypendium Artystycznego im. Franciszka Wybrańczyka Fundacji Sinfonia Varsovia, Stypendium Artystycznego Krystiana Zimermana oraz Stypendium Artystycznego Yamaha.
W październiku 2021 roku artysta został półfinalistą XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Koncertował w większości krajów europejskich, Kanadzie, Brazylii, Japonii i Indonezji. Współpracował z firmą KAWAI oraz firmą managerską JAPAN ARTS, które zapraszały go na tournee koncertowe do krajów azjatyckich. Wielokrotnie koncertował z najlepszymi orkiestrami w kraju m.in. z Orkiestrą Filharmonii Narodowej, Sinfonią Varsovia i Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia. Ważnym wydarzeniem w jego działalności artystycznej był występ podczas festiwalu Polski na EXPO w Mediolanie w Teatrze Auditorium di Milano Findazione Cariplo, gdzie artysta wykonał koncert fortepianowy e-moll op. 11 F. Chopina z towarzyszeniem Orkiestry Filharmonii Narodowej pod batutą maestro Jacka Kasprzyka.
Wystąpił również z recitalem chopinowskim podczas spotkania Prezydenta Polski Bronisława Komorowskiego z Księżną Japonii Masako Owadą w Tokyo.
W 2020 roku wziął udział w 24 edycji Wielkanocnego Festiwalu im. Ludwiga van Beethovena w Filharmonii Narodowej w Warszawie wykonując III Koncert Fortepianowy c-moll op. 37 Ludwiga van Beethovena z Orkiestrą Sinfonia Varsovia pod dyrekcją Maestro Macieja Tworka.
Od listopada 2020 roku artysta znajduje się pod opieką Pani Prezes Elżbiety Pendereckiej i Stowarzyszenia im. Ludwiga van Beethovena.
Swoje umiejętności doskonalił biorąc udział w międzynarodowych kursach mistrzowskich prowadzonych przez wybitnych pedagogów, takich jak: Michel Beroff, Dmitri Alexeev, Carlo Palese, Akiko Ebi, Lee Kum Sing, Anna Malikova, Katarzyna Popowa-Zydroń, Andrzej Jasiński, Dang Thai Son, Tomas Ungar, czy Janusz Olejniczak. Uczestniczył w miesięcznym kursie pianistycznym Morningside Music Bridge w Calgary, gdzie otrzymał między innymi lekcje mistrzowskie od Andre Laplante i Krzysztofa Jabłońskiego.
W dorobku pianisty znajduje się płyta CD nagrana dla Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina w Warszawie. Płyta nagrana na fortepianie koncertowym marki Steinway w Studio Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie w 2015 roku zawiera kompozycje Fryderyka Chopina, Roberta Schumanna i Domenico Scarlattiego.