Kalendarz Wydarzeń
Kalendarz wydarzeń
Sprzedawca życzeń - Adam Ferency w monodramie Jacka Cygana
Adam Ferency
w monodramie Jacka Cygana "Sprzedawca życzeń"
Tekst: Jacek Cygan
Reżyseria: Adam Ferency
Asystentka reżysera: Joanna Kosierkiewicz
Scenografia i kostiumy: Tatiana Kwiatkowska
Muzyka: Barbara Derlak
Premiera: 20.12.2023 Teatr Imka w Warszawie
Każdy z nas stanął nie raz przed zadaniem złożenia osobie bliższej lub dalszej życzeń z okazji urodzin, ślubu czy powiedzenia paru słów z powodu dużo mniej radosnego, na przykład pogrzebu. Pamiętamy tę karuzelę myśli, ambicję, wysiłek, by życzenia były piękne i oryginalne. Zazwyczaj jednak kończy się na powieleniu schematu. Tymczasem bohaterem monodramu Jacka Cygana jest człowiek, który z układania życzeń uczynił sens swego życia, a przy tym zawód. Czy to poeta czy już szarlatan, osobnik twardo stąpający po ziemi czy jakiś kosmita, który żyje na granicy realności?
Adam Ferency w sposób mistrzowski potrafi oddać wszystkie odcienie osobowości naszego bohatera, który w jego kreacji bywa śmieszny i tragiczny, mocny i bezbronny, zawsze jednak uczciwy i wierny swojej pasji, zawsze trzymający wysoko rangę człowieka.
ADAM FERENCY
Absolwent warszawskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie, którą ukończył w 1976 roku. W tym samym roku debiutował na scenie Teatru Dramatycznego rolą Stachowskiego w „Karykaturach” Jana Augusta Kisielewskiego w reżyserii Gustawa Holoubka. Aktor warszawskich teatrów Na Woli i Współczesnego.
W Teatrze Telewizji współpracował z m.in. Agnieszką Holland (Proces, 1980; Dybuk, 1999), Erwinem Axerem (Miłość na Krymie, 1994), Maciejem Prusem (Jan Maciej Karol Wścieklica, 1991), Olgą Lipińską (Przedstawienie Hamleta we wsi Głucha Dolna, 1987; Bunia, 1998), Laco Adamikiem (Pogrzeb fabrykanta, 1980; Elżbieta królowa Anglii, 1984; Woyzeck,2000), Janem Englertem (Hamlet, 1985), Tomaszem Zygadło (Mówi Handler, 1986; Wielki Peeperkorn, 1989; Moskwa – Pietuszki, 1992), Krzysztofem Zaleskim (Cyrano de Bergerac, 1981; Mahagonny, 1985; Choroba młodości, 1987). W Teatrze Dramatycznym zagrał również w spektaklach Tomasza Cyza, W. Kostrzewskiego, M. Bogajewskiej, M. Marmarinosa, M. Podstawnego, K. Lupy, A. Moguczija, P. Miśkiewicza, G. Kani, P. Cieślaka, K. Warlikowskiego, A. Libery, P. Cieplaka, A. Domalika, G. Holoubka.
Jest aktorem Teatru Polskiego Radia – za kreacje w słuchowiskach radiowych otrzymał Wielki Splendor, nagrodę Teatru Polskiego Radia (2000). Za rolę w słuchowisku Noc Walpurgii, albo kroki Komandora otrzymał nagrodę aktorską na III Krajowym Festiwalu Teatru PR i Teatru TV „Dwa Teatry” (2003). W 1991 roku otrzymał Złote Lwy w kategorii najlepsza rola męska na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni za rolę w filmie Kanalia w reż. Tomasza Wiszniewskiego.
Zgodnie z art. 13 ust 1-2 i art. 14 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) – dalej: RODO... (PEŁNA TREŚĆ KLAUZULI INFORMACYJNEJ)
Lokalizacja
Wiejska 12a
05-092 Łomianki
e-mail ck@kultura.lomianki.pl
Tel. 22 751 35 02 http://kultura.lomianki.pl