To była piękna i wyjątkowa noc w Centrum Kultury w Łomiankach, którą spędziliśmy wspólnie z twórczością prof. Stanisława Kulona, rzeźbiarza, nauczyciela akademickiego, profesora sztuk plastycznych, wieloletniego mieszkańca Łomianek.
Po krótkim otwarciu przez Dyrektora Centrum Kultury w Łomiankach Janusza Zawadzkiego i Zastępcy Burmistrza Łomianek Anny Chomy licznie zgromadzeni uczestnicy „Nocy Muzeów” w Centrum Kultury w Łomiankach, mieli możliwość zapoznania się z wykonanymi przez Stanisława Kulona rzeźbami oraz cyklem barwionych płaskorzeźb pn. „Droga Krzyżowa 1939-1947”.
Rzeźby, jak i twórczość Profesora Kulona, scharakteryzował dr Marek Kowalski, który następnie wraz z dr hab. Anną Plewką cofnęli się pamięcią i podczas wspólnej rozmowy wspominali postać wybitnego polskiego rzeźbiarza.
Ważnym momentem wydarzenia była emisja etiudy filmowej pt. "St. Kulon" w reżyserii Ernesta Lorka, która zaintrygowała i zaciekawiła zebranych w sali przyjaciół, znajomych, współpracowników i uczniów Stanisława Kulona oraz wszystkich, którzy postanowili spędzić pierwsze godziny „Nocy Muzeów” właśnie u nas.
Przez cały wieczór, i pierwsze godziny sobotniej nocy, odwiedzający Centrum Kultury w Łomiankach zwiedzili również wystawę fotograficzną ukazującą Profesora przy tworzeniu swych dzieł, jego część stworzonych rysunków czy inne ważniejsze realizacje. W celu przybliżenia historii życia Profesora, wystawie towarzyszyło odczytywanie fragmentów wspomnień rzeźbiarza, pochodzących z książki pt. „Z ziemi polskiej do Polski”.
Ci, którzy chcieli "poczuć twórczość" artysty i prodziekana Wydziału rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, wzięli udział w „Warsztatach wrażliwego widzenia – inspirowane twórzością prof. Stanisława Kulona” prowadzone przez dr Katarzynę Szarek.
Nie zabrakło, przygotowanego na tę okazję, kącika czytelniczego z archiwalnymi albumami, wywiadami czy ulotką biograficzną łomiankowskiego artysty, którym był Stanisław Kulon.
Celami tegorocznej edycji „Nocy Muzeów” w Centrum Kultury w Łomiankach było upamiętnienie wieloletniego mieszkańca Łomianek, wybitnego rzeźbiarza, nauczyciela akademickiego, profesora sztuk plastycznych Stanisława Kulona oraz umożliwienie mieszkańcom gminy Łomianki, oraz wszystkim miłośnikom sztuk wizualnych, zapoznanie się z twórczością prof. Stanisława Kulona, którego pierwsza rocznica śmierci wypada w poniedziałek 15 maja.
Szczególne podziękowania kierujemy na ręce:
- Agnieszki Kulon, córki Profesora, za pomoc w organizacji przedsięwzięcia, wyrażenie zgody i użyczenie rzeźb.
- Burmistrza Łomianek Małgorzaty Żebrowskiej-Piotrak za wsparcie inicjatywy.
- Elizy Chodorwskiej z Fundacji KIM za pełną poświęcenia w czasie organizacji wydarzenia na każdym jego etapie.
- dr Marka Kowalskiego, wykładowcy Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie za pomoc w przygotowaniu wystawy rzeźb oraz podzielenie się w dniu dzisiejszym swoją specjalistyczną wiedzą na temat twórczości prof. Stanisława Kulona.
- Agnieszki Szyszko-Ratusińskiej, Anny Plewki, Dariusza Dąbrowskiego, Anny Rojek i Agaty Ciołek za przekazanie materiałów i zdjęć umożliwiających przygotowanie wystaw.
- Ernesta Lorka i Szkoły Filmowej w Łodzi za przekazanie etiudy filmowej „St. Kulon” i wyrażenie zgody na jej emisję.
- dr Katarzyny Szarek za podjęcie się przygotowania i prowadzenia warsztatów „Wrażliwego Widzenia – inspirowanych twórczością prof. Stanisława Kulona”.
- Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie za wyrażenie zgody na objęcie przez uczelnię patronatem wydarzenia pn. „Noc Muzeów: Noc z twórczością Stanisława Kulona”.
Podziękowania należą się również wszystkim uczestnikom wydarzenia pod nazwą „Noc Muzeów: Noc z twórczością Stanisława Kulona”.
D Z I Ę K U J E M Y!