Kalendarz Wydarzeń
Kalendarz wydarzeń
Noc Muzeów 2023: Noc z twórczością Stanisława Kulona
Centrum Kultury w Łomiankach, Fundacja KiM oraz Urząd Miejski w Łomiankach zapraszają na "Noc Muzeów 2023", która poświęcona będzie rzeźbiarzowi, nauczycielowi akademickiemu, profesorowi sztuk plastycznych oraz mieszkańcowi Łomianek prof. Stanisławowi Kulonowi.
W czasie kilkugodzinnego wydarzenia pn. "Noc Muzeów: Noc z twórczością Stanisłwa Kulona" w sali widowiskowej Centrum Kultury w Łomiankach zostaną zaprezentowane wykonane przez rzeźby oraz barwione płaskorzeźby, które prof. Stanisław Kulon stworzył na przestrzeni ostatnich dekad.
W pozostałych pomieszczeniach przygotujemy wystawę fotograficzną ukazującą Profesora przy tworzeniu swych dzieł, rysunki czy ważniejsze jego realizacje.
W ramach organizowanej „Nocy Muzeów” zaplanowane są również rozmowy na temat twórczości prof. Stanisława Kulona oraz wspomnienia o rzeźbiarzu, towarzyszące zaproszonym gościom. Zaprezentujemy również etiudę filmową pt. "St. Kulon" w reżyserii Ernesta Lorka, a wszyscy chętni chcący "poczuć twórczość" artysty i prodziekana Wydziału rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, będą mogli wziąć udział w warsztatach rzeźbiarskich.
W celu przybliżenia historii życia Profesora, uczestnikom wydarzenia planujemy umożliwić zapoznanie się z fragmentami wydanej w 2008 roku książki, autorstwa Stanisława Kulona, pt. „Z ziemi polskiej do Polski”.
Patronat nad wydarzeniem objęła Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie.
Program wydarzenia pn. „Noc Muzeów: Noc z twórczością Stanisława Kulona”:
godz. 18.00 – Otwarcie wydarzenia pn. „Noc Muzeów: Noc z twórczością Stanisława Kulona”;
godz. 18.00 – 00.00:
- Wystawa rzeźb prof. Stanisława Kulona (sala widowiskowa).
- Wystawa fotograficzna ukazująca przekrój twórczości prof. Stanisława Kulona. Wystawie towarzyszyć będzie odczytanie fragmentów książki Stanisława Kulona „Z ziemi polskiej do Polski”.
- Kącik prasowy, gdzie będzie możliwość zapoznania się z materiałami o prof. Stanisławie Kulonie.
godz. 18.30 i 20.00 – Emisja filmu pt. „St. Kulon” (20 minut) w reżyserii Ernesta Lorka (sala widowiskowa). Po emisjach filmu odbędą się rozmowy zaproszonych gości, których tematem będzie postać prof. Stanisława Kulona, jego twórczość oraz wspomnienia o rzeźbiarzu, towarzyszące rozmówcom.
godz. 18.30 – 21.30 – Warsztaty rzeźbiarskie prowadzone przez Katarzynę Szarek.*
*Warsztaty nawiązujące do twórczości prof. Stanisława Kulona, skierowane są do uczestników powyżej 13 roku życia. Na warsztaty obowiązywać będą zapisy w recepcji Centrum Kultury w Łomiankach. Szczegółowe informacji zostaną podane w dniu 9 maja br.
Stanisław Kulon urodził się 26 sierpnia 1930 roku w Sobiesku na Kresach Wschodnich. 10 lutego 1940 r. jako 10-letnie dziecko został wraz całą rodziną wywieziony w głąb Związku Radzieckiego. Ciężkie warunki klimatyczne i bytowania, praca ponad siły, głód i zimno przyczyniły się do śmierci jego rodziców i trojga rodzeństwa.
Dzięki pomocy jednej z wychowawczyń, dorastający Stasio Kulon wraz z siostrą Zosią i bratem Józefem, wypraszając w biurze NKWD zaświadczenie, że są Polakami, 19 marca 1946 r., zgodnie z największym marzeniem matki wrócili do Polski. Szesnastoletni wówczas Stanisław przez kolejne domy dziecka trafił do Zakopanego i rozpoczął naukę w Liceum Technik Plastycznych pod kierunkiem znakomitego rzeźbiarza Antoniego Kenara. Po zdaniu matury dostał się na Wydział Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, gdzie doskonalił swój warsztat w pracowniach profesora Mariana Wnuka i profesorki Ludwiki Nitschowej, u której po otrzymaniu dyplomu ukończenia studiów z wyróżnieniem w 1958 roku był asystentem w jej pracowni. W 1964 roku związał się z grupą Rekonesans i przez wiele lat uczestniczył w jej wystawach. W 1988 roku został profesorem nadzwyczajnym Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, gdzie dwukrotnie sprawował funkcję prodziekana. Na emeryturę odszedł w 2000 roku. Zmarł 15 maja 2022 roku.
W bogatym dorobku profesora Stanisława Kulona znajdują się zarówno kameralne rzeźby i reliefy, jak i monumentalne pomniki. Sięgał po różne materiały, między innymi ceramikę, granit i terakotę, ale najchętniej rzeźbił w drewnie. Inspiracji szukał w sztuce ludowej i średniowiecznej rzeźbie sakralnej. W swojej twórczości często podejmował tematykę związaną z historią Polski.
Swoje wspomnienia z lat 1939-1958 opisał w książce pod tytułem „Z ziemi polskiej do Polski”.
Zgodnie z art. 13 ust 1-2 i art. 14 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) – dalej: RODO... (PEŁNA TREŚĆ KLAUZULI INFORMACYJNEJ)
Lokalizacja
Wiejska 12a
05-092 Łomianki
e-mail ck@kultura.lomianki.pl
Tel. 22 751 35 02 http://kultura.lomianki.pl