Kalendarz Wydarzeń
Kalendarz wydarzeń
Spotkania z Muzyką: Co brzmi w trzcinie
„Spotkania z Muzyką: Co brzmi w trzcinie”
→ dla przedszkoli, szkół podstawowych, szkół średnich i dorosłych
Saksofon, jeden z najmłodszych instrumentów akustycznych, został wymyślony przez belgijskiego konstruktora Adolphe’a Saxa. Początkowo wynalazek budził wiele kontrowersji, jednak jego liczne walory – przede wszystkim duże możliwości w operowaniu kolorystyką i dynamiką, bogactwo ekspresji i szeroka skala dźwiękowa – sprawiły, że znalazł on zastosowanie zarówno w muzyce klasycznej, jak i rozrywkowej. Istnieje dziewięć odmian saksofonu, różniących się od siebie wielkością i brzmieniem – nasza publiczność będzie miała okazję poznać cztery z nich.
Młodzi słuchacze ocenią, czy saksofony wiedzą co brzmi w trzcinie. Chyba, że instrumenty te zaczną brzęczeć głosem trzmiela latającego nad łąką lub tańczyć jak motyl na wietrze! Rytmy zza oceanu też nie są im obce, w mig potrafią swoim głosem wyczarować zapach egzotycznych kwiatów i morskiej wody. Instrument został opatentowany w 1846 roku. Wbrew intencjom swojego wynalazcy nie zadomowił się w orkiestrze symfonicznej, ale jego zalety docenili kompozytorzy muzyki kameralnej, jazzowej i filmowej, co zaowocowało bogatą literaturą muzyczną. W repertuarze koncertu dla młodzieży i dorosłych znajdą się kompozycje oryginalnie napisane na te instrumenty oraz opracowania muzyki dawnej i nowej. Spotkanie z kwartetem saksofonowym potraktujemy również jako okazję do muzykowania w mniejszych obsadach.
Wykonawcy Sarasvati Quartet w składzie:
- Agnieszka Płaczek – saksofon sopranowy
- Augustas Vasiliauskas – saksofon altowy
- Victoriia Tyshchyck – saksofon tenorowy
- Magdalena Szczęsna – saksofon barytonowy
Wstęp wolny.
Zgodnie z art. 13 ust 1-2 i art. 14 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) – dalej: RODO... (PEŁNA TREŚĆ KLAUZULI INFORMACYJNEJ)
Lokalizacja
Wiejska 12a
05-092 Łomianki
e-mail ck@kultura.lomianki.pl
Tel. 22 751 35 02 http://kultura.lomianki.pl